Nejčastější dotazy k set-top-boxům

Dotazy zákazníků, na které by měl dobrý prodejce umět odpovědět

(často se tak ale neděje)


Máme v bytě 2 televizory - je možnost připojit pouze jeden set top box, nebo se ke každé TV musí pořídit jeden ?

 • Obvykle platí, co TV to jeden set-top-box. Anténní signál lze rozvést po společném vedení (rozbočit), ale z každého přijímače, bude veden HDMI kabel samostatně do každého televizoru zvlášť.

Lze set-top-box naučit zapínat televizor ?

 • SCART
  Starší set-top-boxy z doby nástupu vysílání DVB-T byly vybaveny analogovým A/V výstupem do konektoru SCART. Pin 8 tohoto konetoru obvykle uměl vysílat signál do připojeného televizoru, který na něj reagoval tak, že se vzbudil z úsporného STAND-BY režimu a obrazové obvody (jinak řečeno AV vstup) k set-top-boxu připojil - nebylo tedy nutné používat ovladač od televizoru.
 • HDMI
  Modernější set-top-boxy pro příjem HDTV, mohou být vybaveny funkcí HDMI-CEC, která vysílá vybrané povely HDMI-CEC protokolu a ovládá jimi televizor přes HDMI propojovací kabel. Např. výrobce TechniSat umožňuje nastavení takového ovládání, v MENU přístroje, pod názvem TechniLink. Samozřejmě, i připojený televizor musí být tzv. HDMI-CEC kompatibilní. Volitené funkce ovládání HDMI-CEC zde jsou:
  • Zapínat TV
  • Vypínat TV
  • Zesílit zvuk
  • Ztlumit zvuk
  • Umlčet zvuk
  Vzorově tato funkce pracuje například na starších televizorech SAMSUNG, kde však pro její použití musí být zároveň povolena obdobná komunikace na straně televizoru, nazývaná výrobcem jako Anynet.

Když už to musí být "pokojovka" ...

Příjem DVB-T2 HEVC by měl být realizován bezesporu na vhodnou, venkovní anténu, kterou doporučí v místě instalace odborník (anténář), ideálně taktéž jako člověk, se znalostí podmínek příjmu TV signálu dané lokality. Jsou však ale situace, kdy bytové družstvo, smlouva s kabelovým operátorem nebo i "památkáři" zkrátka optimální instalaci venkovní antény u dané nemovitosti znemožní. V tomto případě pak není posledním možným řešením pozemního DVB-T2 příjmu anténa, skrytá pod střešními taškami. Poohlédnout by jste se spíše mohli po vhodné pokojové anténě, pokud i tato bude mít ve vašem bytě, přes okno, pěkný výhled směrem na vysílač.

TechniSat Digitenne TT2 je sice "nouzové" řešení, ale hlavně, má oproti velké škále alternativ regulaci zisku a její nejnovější verze propustí i signál u nás rozšiřujícího se digitálního rádia DAB+ (III. pásmo, kdysi VHF) a omezuje rušení LTE. Připusťme, že LTE filtr už asi nebude v budoucnu v užším TV pásmu K21-K48 benefitem produktu, ale ničemu ani neuškodí. Co málo kdo z majitelů této antény ví je, že kovovou "osmičkou" před sítem dokonce natočíte H-orizontální nebo V-ertikální polarizaci DVB-T2 příjmu, podle nejlepší lokální situace.


Sponzorem tohoto příspěvku (může být) TIPLI.CZ


Posted in Spotřební elektronika on Dec 06, 2019