Praktické zkušenosti s přijímači TechniSat

Tento článek vznikl po snůšce dotazů mého kamaráda, který měl zájem pořidit si k současnému UHD televizoru ještě jednoduchou "krabičku na nahrávání". Čas věnovaný několika obsáhlým e-mailům, bylo škoda ponechat v propadlišti dějin, a tak, to nejlepší na téma "Návod jsem pročetl, ale toto tam není..." zde ponechám pro ostatní kolemjdoucí :)


Máte také doma TechniSat ? Podělte se o své zkušenosti na Facebooku...

Ja-TechniSat-FB


DVB-T2 modely 2017

Recenze aktuálních modelů pro DVB-T2 HEVC

Konfigurace antény DVB-T2


Kombinované modely pro příjem programů ze satelitu a pozemních programů DVB-T2 HEVC

TechniSat UHD combo


Aktualizace programů

Aktualizace pozemních DVB-T2 programů, provádíme u modelů TechniSat vždy ručně, t.j. "na vyžádání" přes MENU. Narozdíl od některých "čínských krabiček", se německý výrobce brání automatickému dolaďování později nově vysílaných stanic, které Vás tématicky nemusejí ani zajímat a pouze by vám změnily pořadí ručně seskládaného základního seznamu stanic. Z tohoto pohledu tedy přístroj sám, bez vašeho vědomí, nic co do automatického dolaďování, natož náhodně, provádět nebude. Samozřejmě, ponecháte-li pro Českou republiku deaktivovanou funkci LCN.

Automatické vyhledávání - TechniSat

Spousta uživatelů řeší přeladění přístroje přes autoinstalaci (přesněji Tovární nastavení) - toto ale nedoporučuji provádět, neboť takto ztratíme i ostatní důležitá přednastavení, nezbytná pro místo instalace.

Pokud jde o přeladění aktuální nabídky programů z vašeho místa instalace, toto provedete přes MENU přístroje, díky funkci automatického vyhledávání programů.

Jiné, systémové aktualizace (např. časovač DVR, zapnutí přístroje, přepnutí na program, programový deník...) jsou nastavitelné na požadovaný čas nebo časové období a provádějí se tak, jak je zadáte. Nedůležité procesy jsou automaticky výrobcem přednastaveny na pozdní noční hodiny okolo 3:00. Časovač nahrávání DVR má prioritu nade vším, takže kromě výpadku elektrické energie, signálu nebo odpojení záznamového média, naplánovaný záznam nic nepřeruší nebo neovlivní.


Aktivace a nastavení červeného tlačítka HbbTV u modelů ISIO

hbbtv-logo-ct


NÁVOD NA WEBU AUTORIZOVANÉHO DOVOZCE ZDE


Příjem stanic internetových rádií na přístrojích TechniSat

Technisat - iradia

Nejen modely TechniSat ISIO, umožňují při dostupném připojení k Internetu přehrávat stanice tzv. i-Rádia. Mnoho majitelů přijímačů TechniSat tuto možnost však ani netuší, protože prezentována samotným výrobcem není a u některých modelů tato funkce přibyla až po aktualizaci na novější verzi firmware. Proto, zřejmě, byl vydán později i tento "doplněk návodu k obsluze".
Jak naladit internetová rádia na přijímačích TechniSat

Pochybujete snad o tom, že váš TechniSat, řady ISIO, umí přehrávat internetová rádia ? Tak si vyzkoušejte třeba ... Rádio BLANÍK ! iradio-edit

Funkční, uložený internetový odkaz na audio-stream (URL včetně http://), naleznete později v seznamu radiostanic, na záložce "Internet Radio". Do seznamu bude uložen pod názvem, který jste stanici zadali v políčku "Jméno".

iradio-list


Mění se sama hlasitost sledovaných programů. Proč ?


Ne každý přijímač podporuje bezdrátové připojení sluchátek

TechniSat toto umí, včetně nezávislé regulace hlasitosti. Pro celou produktovou řadu TechniSat ISIO tedy platí, že je-li přítomen BT audio převodník,
nastavení hlasitosti sluchátek lze regulovat nezávisle na výstupu HDMI. Ovládaní digitální regulace zvuku je možné přes
MENU > Nastavení > Nastavení Zvuku > Nastavení pro sluchátka
Že to výrobce s komfortem pro nedoslýchavé uživatele myslí vážně, naznačují i sluchátkové sety s integrovanou funkcí naslouchátka, řady TechniSat StereoMan.


Ovládání HDMI-CEC zvané TechniLink

Technisat - technilink

Pod funkcí, nazvanou v MENU přístrojů TechniSat jako TechniLink se ve skutečnosti skrývá možnost ovládání základních funkcí televizoru ovladačem TechniSat. Děje se tak prostřednictvím datové komunikace HDMI-CEC, jak už je naznačeno, probíhající HDMI kabelem. Přesto, že kompatibilitu napříč veškerými značkami a modely TV nelze mezi přístroji obvykle 100% zaručit, pokud výrobce televizoru protokol HDMI-CEC nějak brandově upravuje (VieraLink, SimLink, JLink atd.), celá modelová řada výrobce TechniSat ovládáním HDMI CEC disponuje. Veškerá nastavení, které funkci ovládání CEC mohou ze strany TechniSatu ovlivnit, naleznete v MENU přístroje ve správě funkce, nazvané "TechniLink". Tato funguje základním komunikačním protokolem HDMI-CEC, převzatým od standardu PHILIPS.

Vzorově tato funkce pracuje například na starších televizorech SAMSUNG, kde pro její aktivaci musí být zároveň povolena obdobná komunikace na straně televizoru, nazývaná výrobcem jako "Anynet".


V Česku nepříjemná funkce LCN

Po naladění digitálních programů nelze změnit automaticky přiřazená čísla předvoleb, ale lze pouze změnit jejich pořadí v tabulce. Čísla předvoleb tedy zůstávají stále stejná. Setkali jste se s tímto i u vašeho přijímače nebo televizoru ?

Uvedené chování souvisí s funkcí LCN (Logical Channel Number), která je součástí digitálního vysílání DVB. Distribuční společnosti, v digitálním vysílání v ČR, tuto službu dodnes (2019) nevyužívají. Funkce LCN tedy programům pevně přiřadí čísla shodná se SID (identifikace digitální služby - Service ID). Ve výsledku nepříjemná vlastnost "samovolného přelaďování programů", v podmínkách digitálního vysílání v ČR, je obvykle řešitelná pouze vypnutím zmíněné funkce LCN, pokud toto přijímač umožňuje.

Technisat-LCN

Po deaktivaci funkce LCN je vhodné smazat celý naladěný seznam programů a spustit jejich automatické ladění znovu. Naskenované programy by se měly s vypnutou funkcí LCN řadit a být vzestupně očíslovány tak, jak byly detekovány od kanálu 21 výše.


Analogový A/V výstup nebo propojení přes SCART ... stále oblíbený archaismus

Výrobce TechniSat nabízí k nižším modelům svých DVB-T2 HEVC set-top-boxů, jako náhradu analogového výstupu SCART, tento originální konverzní kabel s konektorem JACK.

Vyšší modely Digipal ISIO HD a DAB+ jsou vybaveny přímo výstupem SCART, takže uvedený JACK kabel nepotřebujete. Přesto, že výstup SCART není primárně určen pro účely nahrávání (na DVR se totiž nahraje se i MENU, pokud jej nechtěně zobrazíte během programu) a nejvyšší přijímanou kvalitu záznamu je možné ukládat především na USB 2.0 kompatibilní datové médium, alternativně lze SCART k analogovým DVD a VHS rekordérům použít, neboť i samostatný A/V výstup lze programovat funkcí časovače.


Mohlo by vás také zajímat: Ladění satelitních přístrojů TechniSat


Sponzorem tohoto příspěvku (může být) TIPLI.CZ


Posted in Spotřební elektronika on Aug 18, 2019